Chcę zostać kotem internetu – UX/UI – #zostanKotemIt

Chcę zostać kotem internetu - UX/UI

Tworzenie stron i portali internetowych to często spore wyzwanie. Ich utworzenie wymaga często współpracy wielu ludzi posiadających różne kompetencje. W tym artykule postaram Ci się przybliżyć ścieżkę związaną z projektowaniem UX/UI co przybliży Ciebie do zostania kotem Internetu (#kotInternetu).

UX/UI co to jest?

Rozpoczynając swoją przygodę z tworzeniem portali/stron internetowych polecałbym najpierw zadać sobie parę pytań. Zacząłbym od tego by ustalić co tak naprawdę lubię robić i w czym siebie widzę. Ze względu na mnogość umiejętności, które są potrzebne przy tworzeniu portali internetowych warto poświęcić chwilę na sprawdzenie swoich mocnych stron. Jakie pytań mam sobie zadać, aby wiedzieć co wybrać? Nie są to jakieś trudne pytania bardziej chodzi o ustalenie, czy wolimy pisać kod czy jednak wolimy bardziej operować na samej grafice niż kodzie. 

Jeśli lubisz tematy związane z psychologią/rysunkiem/projektowaniem grafiki polecam zainteresować się tematyką związaną z UX/UI, ponieważ ta specjalizacja pozwoli Ci w pełni wykorzystać Twój potencjał.

Mam zmysł artystyczny - jestem wizjonerem! (UX/UI)

Heinz - UI vs UX
Heinz - UI vs UX
Posiadasz zmysł artystyczny, rozumiesz ludzi, dbasz o estetykę oraz lubisz projektować nowe rzeczy? Jeśli tak to ta specjalizacja jest dla Ciebie! Ta specjalizacja nie wymaga wiedzy technicznej na temat tego, jak działa komputer czy intenet. Bardziej skupia się na psychologii oraz zrozumieniu zachowań ludzi. 
Czym właściwie jest ten cały UI/UX?
UX

Zacznijmy od zdefiniowania czym jest UX, czyli User Experience. Termin ten w polskim tłumaczeniu oznacza projektowanie doświadczeń użytkownika. Moim zdaniem termin ten nie opisuje dokładnie tego czym jest UX design. Uważam, że nie do końca da się zaprojektować doświadczenia, ponieważ jest to rzecz osobista i każdy z nas inaczej będzie odbierał dany produkt/aplikację. UX desing koncentruje się na użyteczności i często jest to proces iteracyjny, zmierzający do zaprojektowania produktu, który jest od razu gotowy do użycia. Trudność związana z UX polega na tym, że projektuje się to co niewidoczne, czyli odczucia i wrażenia związane z produktem. Zadaniem UX designera jest proponowanie rozwiązań które będą najchętniej używane przez użytkowników oraz wpłyną na zwiększenie przychodów lub poprawią zadowolenie z użytkowania produktu.

Dobrym przykładem przedstawiającym to jak ważne jest odpowiednie podejście i zamodelowanie UX można zaobserwować na powyższym zdjęciu. Ketchup z podpisem UI, mimo że prezentuje się dobrze i jest estetycznie zaprojektowany nie spełnia oczekiwań konsumenta. Przyjmijmy, że w butelce zostało mało ketchupu i dopiero co wyjęliśmy go z lodówki. Każdy z nas chyba wie, że szybkie nałożenie go na talerz/kanapkę/etc będzie spory wyzwaniem. Będzie trzeba dosyć mocno potrząsać butelką, aby ketchup przesunął się na dół. Jak widać Heinz zauważył te problemy z użytecznością i postanowił coś z tym zrobić. Efektem tego podejścia jest zmiana szkła na plastik, aby butelka była bardziej elastyczna oraz zmiana tego, że butelka zamiast stać na spodzie teraz stoi na nakrętce. Zmiany te spowodowały, że teraz gdy wyjmiemy taki ketchup z lodówki jest on od razu gotowy do użycia.

UI

To czym zatem jest to tajemnicze UI. UI oznacza User Interface czyli interfejs użytkownika. Jest to interfejs graficzny, który pomaga w komunikacji aplikacji/produktu z użytkownikiem/konsumentem. Jego najważniejsze elementy to: typografia, kolorystyka, animacje, dobór odpowiednich grafik itp. Projektowanie warstwy wizualnej produktu wymaga zmysły estetycznego oraz kreatywności i zazwyczaj jest ostatecznym etapem projektowania UX. Te dwa hasła UX/UI zazwyczaj w kontekście portali internetowych idą w parze, ponieważ dobrze zaprojektowany i przyjazny użytkownikowi UI jest wynikiem pracy UX i UI designerów.

Różnice między UX i UI
UXUI
Bada kim jest użytkownik oraz jak korzysta z produktuDba o estetykę oraz spójność warstwy wizualnej
Projektuje badania mające na celu poprawę używalności produktuSkupia się na szczegółach interfejsu użytkownika
Bazuje na researchu i emocjachWspółpracuje z developerami oraz UX designerami
Analizuje użyteczność interfejsuTworzy makiety
Planuje użyteczność intefejsuDobiera kolorystykę i typografię
Czym zajmuje się UX/UI designer?

Jako UI/UX designer będziesz odpowiedzialny za projektowanie stron/portali internetowych od strony wizualnej jak i behawioralnej. Bardzo ciekawym aspektem pracy projektanta UI/UX jest to, że bada się zachowania użytkowników aplikacji i sprawdza jak ułożenie elementów na stronie, wpływa na akcje podejmowane przez użytkownika. Dodatkowo, w kompetencje takiej osoby, wchodzi także optymalizacja strony tak, aby użytkownik, tudzież gość takiego serwisu podjął konkretne akcje. Na przykład w sklepie internetowym trzeba zachęcić jakoś potencjalnego klienta by to właśnie u nas kupił produkt, którego szuka. Ale jak to zrobić? Odpowiedź na takie pytanie właśnie leży po Twojej stronie. 

Więcej na temat UX/UI designu możesz dowiedzieć się w kapitalnej książce Chrisa Badury, którą z całą pewnością mogę polecić: UXUI Design zoptymalizowany

Skąd czerpać wiedzę ?

Jeśli podoba Ci się tematyka UX/UI i chciałbyś zacząć to robić to z całą pewnością mogę polecić materiały opublikowane przez Chrisa Badurę, czyli książkę UXUI Design zoptymalizowany oraz książkę Steve’a Kruga pod tytułem Nie każ mi myśleć, która w mojej opinii jest kompletnym must have każdego UX designera. Dla osób, które bardziej preferują naukę poprzez kursy wideo mogę polecić materiał dostarczony przez Strefę Kursów oraz kursy dostępne na Udemy – tutaj polecam zapoznać się z opiniami, ponieważ kursy oferowane przez tą plaformę nie zawsze trzymają poziom. 

Narzędzia

Do pracy jako UX/UI Designer sama wiedza nam nie wystarczy. Należy także zapoznać się z narzędziami, które będą wykorzystane w codziennej pracy. Według mnie jednym z podstawowych narzędzi, które jest wykorzystywane w pracy przez designerów jest Figma. Figma weszła szturmem na rynek i bardzo szybko zdobyła uznanie wśród designerów. Dodatkowo w mojej opinii warto zapoznać się z Adobe XD oraz Axure, aby mieć porównanie i wybrać najlepsze narzędzia pasujące do Twoich upodobań.

Własne projekty

Nauka nauką, lecz zdobytą wiedzę trzeba przekuć w umiejętności praktyczne. Aby to zrobić możliwe, że będziesz musiał wymyśleć sobie jakiś przykładowy portal internetowy o dowolnej tematyce, do którego spróbujesz zaprojektować zachowania i interfejs użytkownika np. z wykorzystaniem Figmy. Dodatkowo ważnym elementem nauki może być analiza stron, z których systematycznie korzystasz. Spróbuj rozpisać sobie co Ci się podoba w takich stronach a co nie. Jeśli znajdziesz coś co Ci się nie podoba warto zastanowić się nad tym, jak można poprawić ten element. 

Po zdobyciu podstawowej wiedzy z zakresu projektowania na prawdę warto skupić się na stworzeniu swojego portfolio, ponieważ pracodawcy bardzo często wymagają przedstawienia kilku swoich projektów/optymalizacji nawet od osób z bardzo małym lub bez doświadczenia. Wiedza zdobyta w ten sposób na 100% zaprocentuje gdy będziesz szukał pracy.

Gdzie szukać pracy jako UX/UI Designer?

Gdy uznasz już, że zdobyłeś podstawową wiedzę i przygotujesz swoje portfolio projektów warto spróbować swoich sił na rynku pracy. Nowego pracodawcy najlepiej szukać na portal branżowych powiązanych z IT, takich jak:

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca pierwszego z tematycznej serii artykułów dotyczących początków kariery w branży IT, a dokładniej związanych z tworzeniem stron/portali internetowych. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci czym jest UX/UI design i przedstawić potencjalną ścieżkę rozwoju jeśli uznasz, że jest to coś w czym świetnie się czujesz. Uważam, że jest to dobra specjalizacja dla ludzi kreatywnych i lubujących się w psychologii zachowań. Mam nadzieję, że lektura była dla Ciebie interesująca i że zobaczymy się w kolejnych postach opisujących specjalizacje związane z Frontendem/Backendem/Fullstackiem oraz DevOpsem.

See you and stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Powiązane posty