Jak rozpocząć swoją programistyczną przygodę?

Jak rozpocząć swoją programistyczną przygodę ?

Chciałbyś rozpocząć swoją programistyczną przygodę, lecz nie wiesz jak zacząć? #ZostańKotemIt to seria artykułów skierowanych do osób, które chcą zacząć swoją przygodę w jednej z najdynamiczniejszych gałęzi przemysłu. Jeśli jesteś taką osobą to ta seria jest dla Ciebie!

Programista - kto to taki ?

Na początku zanim przejdę do tematu artykułu myślę, że warto sprecyzować kim jest programista, a dokładniej po krótce opisać czym taka osoba się zajmuje w codziennej pracy. Co najważniejsze programista nie jest zwykłym klepaczem kodu! Często do naszych obowiązków należy dużo więcej niż same pisanie linijek. Podczas codziennej pracy bardzo ważny jest research, analiza oraz podstawowe umiejętności związane z projektowaniem rozwiązań na poziomie kodu aplikacji. Na tym etapie nie można także zapomnieć o tym, że to my jako programiści również odpowiadamy za napisanie testów, które zweryfikują naszą pracę

Jak zacząć swoją programistyczną przygodę ?

Zacznijmy od wyboru języka programowania

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać jeśli chcesz zacząć pracować jako programista, to określenie języka, w którym chcesz się specjalizować. Pewnie myślisz skąd mam wiedzieć, lub jak go wybrać. Najpierw zastanów się co takiego chciałbyś stworzyć, przy jakich aplikacjach chciałbyś pracować, lub jakie stworzyć. To jest podstawa, która pozwoli Ci dalej wybrać język. Na tym etapie chciałbym abyś zdecydował czy będą to portale internetowe, aplikacje mobilne, aplikacje na komputery osobiste, sztuczna inteligencja, gry itp. Jak już wybierzesz gałąź, w której chcesz pracować i dalej się rozwijać można przejść do wyboru konkretnego języka. Pamiętaj w tym świecie nie ma jednego dobrego języka programowania, wszystkie są dobre i każdy ma cechy, które je wyróżnia. Na rynku pracy są wolne etaty dla programistów, którzy piszą w różnych językach. Każdy język ma swoje zastosowanie i swoich fanów. Więc wybór należy tylko do Ciebie. Jeśli coś w wybranym przez Ciebie języku programowanie nie będzie Ci pasować pamiętaj, że zawsze możesz go zmienić! 

Podstawy większości języków programowania są bardzo podobne, więc zmiana ich nie powinna sprawić, że czas który poświęciłeś na naukę pójdzie na marne. Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że znajomym na start proponuję Javę lub C#, ponieważ te języki pozwalają nam stworzyć aplikację na wszystkie platformy włączając w to internet, a dodatkowo posiadają najniższy próg wejścia. Poniżej znajdziesz sekcje, które mam nadzieję ułatwią Ci ten wybór!

Wyruszam w programistyczną przygodę

Chcę zostać kotem internetu

Jeśli wybrałeś tą ścieżkę to czeka Ciebie tutaj jeszcze jedna decyzja do podjęcia. Tworzenie portali internetowych to bardzo złożony proces i wymaga wielu specjalizacji. Dlatego musisz zdecydować, jaki kierunek chcesz obrać, ale nie martw się ta decyzja też nie jest ostateczna! Ale o co chodzi z tym kierunkiem? Chodzi o to, że przy tworzeniu portali internetowych często wykorzystuje się różne języki, które ze sobą współpracują. Często także nad jednym portalem pracuje wiele osób o różnych specjalizacjach. Wśród tych programistów można wyróżnić trzy podstawowe specjalizacje: frontend, backend, fullstack.

 

Jeśli jesteś osobą, która posiada zmysł artystyczny, lubi dbać o szczegóły oraz czujesz, że chciałbyś pracować przy tym jak wygląda portal/strona to polecam zacząć od nauki frontendu, czyli zacząć swoją #devPrzygodę od nauki HTML, CSS i JavaScriptu.

Jeśli nie lubisz warstwy wizualnej, a wolisz pracować bardziej nad logiką tego jak działa dany portal i nad mechanizmami wewnątrz, które nie są widoczne bezpośrednio dla użytkownika strony to polecam Ci zainteresować się backendem. Jest to specjalizacja związana z dostarczaniem mechanizmów i funkcji, które następnie są wykorzystywane przez frontendowców. Najlepszymi językami programowania dla tej specjalizacji, w mojej opinii są: Java, C#, Python.

Jeśli chciałbyś robić zarówno backend jak i frontend to polecam zostać człowiekiem orkiestrą, czyli fullstack developerem :D. Tutaj należy nauczyć się języków frontendowych oraz 1 backendowego.

Chcę tworzyć ko(t)zackie aplikacje mobilne

Interesujesz się rynkiem mobilnym i chciałbyś spróbować stworzyć swoją własną aplikacje mobilną, która ułatwi życie innym ludziom oraz wgniecie konkurencje w fotel? Jeśli chciałbyś lepiej poznać platformę Android oraz zacząć tworzyć własne oprogramowanie właśnie dla tych telefonów to polecam zainteresować się Javą/Kotlinem, jeśli jesteś natomiast fanem nadgryzionego jabłka i od tej platformy planujesz rozpocząć to idealny okaże się język Swift. Jeśli natomiast chciałbyś od razu zacząć od tworzenia aplikacji zarówno na Android jak iOS warto zapoznać się z takimi językami jak: C#, JavaScript, TypeScript, Flutter. Pozwalają one napisać jedną aplikację i wydać ją na wiele platform. Jeśli mogę coś Ci doradzić z własnego doświadczenia to polecałbym zacząć naukę od 1 z tych 4: Java/Kotlin, C#, JavaScript.

Programistyczną przygodę chcę rozpocząć w GameDevie

GameDev jedna z najbardziej kuszących branży, bo kto z programistów nie marzył by wydać swoją grę. Wiele osób właśnie z tego powodu planuje wejść w ten zawód i właśnie w ten sposób rozpocząć swoją programistyczną przygodę. Każdemu fanowi gier na pewno przeszło przez myśl by spróbować swoich sił w ich tworzeniu, tylko od czego zacząć i jak się za to zabrać. Na początek polecałbym CI język C# oraz silnik Unity. Jest to dojrzały silnik, który pozwala stworzyć naprawdę dobre gry a w dodatku korzysta z języka C#, którego nauka to czysta przyjemność! Jeśli wolisz od razu rzucić się na głęboką wodę to możesz zacząć od nauki C++ wraz z Unreal Engine. Jest to silnik wybierany przez największych graczy na rynku. Na przykład CD Project RED ogłosił, żę nowy Wiedźmin 4 będzie wykorzystywał Unreala. Lecz aby dobrze poznać C++ trzeba poświęcić wiele czasu. Nic nie idzie na marne, jak dobrze opanujesz C++ to wtedy żaden inny język Ciebie nie zaskoczy, ponieważ dzięki nauce C++ poznasz doskonale podstawowe zasady działania oprogramowania oraz komputera przez co szybko i sprawnie będziesz w stanie rotować językami (jak tylko poznasz ich składnie)!

Wybrałem język - jak wyruszyć w programistyczną przygodę?

Jeśli już wybrałeś swój język programowania, od którego chcesz zacząć, to stoisz już na progu swojej wielkiej kariery! Jesteś gotów by wyruszyć w trudną lecz satysfakcjonującą podróż, aby zostać prawdziwym kotem IT. Pewnie zastanawiasz się co dalej zrobić, z własnego doświadczenia polecam zakupić kurs lub książkę dotyczącą podstaw danego języka i zacząć się go uczyć. Jeśli nie wiesz gdzie ich szukać to polecam sprawdzić listę polecanych kursów dostępną pod koniec artykułu. Pewnie zastanawiasz się dlaczego nie dałem tutaj linka, a to dlatego, że zależy mi abyś przeczytał tą sekcje do końca, zanim przejdziesz do kolejnej strony. Zależy mi na tym, ponieważ nauka programowania nie kończy się na zakupie książki/kursu/szkolenia. To jest dopiero początek drogi. 

Bardzo ważne jest abyś podczas nauki starał się tworzyć podobne lub nawet takie same programy jak na kursie/książce oraz starał się je modyfikować/dostosowywać do swoich potrzeb. Samo przeczytanie książki nie zrobi z Ciebie programisty. 

Dodatkowo kiedy będziesz sam próbował zrobić to co opisał autor jestem przekonany, że pojawią Ci się pytania, na które autor nie odpowiedział i to będzie dobry moment, aby zacząć robić research. Poszukać odpowiedzi na problemy i pytania, które napotkałeś. Gdy tylko zaczniesz szukać informacji w internecie zobaczysz jak dużo odpowiedzi już tam jest! Ludzie z branży IT bardzo lubią dzielić się swoimi rozwiązaniami, dlatego zazwyczaj możesz liczyć na to, że ktoś już kiedyś miał ten błąd oraz że go rozwiązał. Jeśli coś Ci nie wychodzi nie bój się pytać lub szukać odpowiedzi. 

Własny projekt

Dodatkowo bardzo ważnym elementem, który sam sobie wprowadziłem w momencie kiedy zaczynałem swoją przygodę z IT było to, że od razu zacząłem robić sobie jakiś drobny projekt na boku. Im bardziej poznawałem PHP (od tego języka zaczynałem), tym więcej funkcji implementowałem na własną rękę. Nie bój się eksperymentować! Śmiało edytuj kod z kursu i staraj się stworzyć coś swojego. W razie problemów zawsze możesz wrócić do kursu i ponowić lekcję, aby odświeżyć swoją pamięć, ja sam bardzo często to robiłem, na początku programowałem z książką, w której co chwile sprawdzałem jak coś działało. Do dnia dzisiejszego co chwilę sprawdzam coś w dokumentacji/internecie aby pracować jak najbardziej efektywnie, nie musisz wszystkiego pamiętać.

Uff…To by było na tyle z wprowadzenia i przedstawienia moich spostrzeżeń na temat początków branży. Mam nadzieję że nadal chcesz wyruszyć w swoją programistyczną przygodę. Mam nadzieję, że artykuł Ciebie zainteresował i zachęcił do dalszej lektury nadchodzących artykułów. 

Jeśli masz jakieś uwagi/pytania zadaj je w komentarzu.

Stay in touch !

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Powiązane posty